דילוג לתוכן

מיהו יהודי? זה שהרבנות החליטה

13 ביולי 2010

כפי שכבר קיטרתי פה, זמן זה לא ממש משהו שיש לי הרבה ממנו לאחרונה. מחרתיים אמא שלי עוברת דירה, ואני עוברת לגור עם סבתא עד שאמצא דירה משלי (אם מישהו מכיר דירת שותפים במרכז ת"א עד 2,000 ש"ח עם מזגן ושמותר לעשן בה – זה הזמן להגיד!). אבל לצערי העולם לא עוצר רק בגלל שהחיים שלי קצת עמוסים, הוא ממשיך קדימה במלוא המרץ. וקדימה זו מילת מפתח בנושא הדיון להלילה, כי המדינה שלנו צועדת אחורה.

לאלו מכם שלא עוקבים אחרי החדשות כל יום, ועדת חוק, חוקה ומשפט (ואני מתביישת אפילו לכתוב את המילים האלו בהקשר הנוכחי) אישרה היום נוסח חדש להצעת חוק הגיור. ומה הנוסח המהולל הזה אומר, אתם שואלים בוודאי. אז הנה עיקרי הצעת החוק:
נתחיל מהצדדים החיוביים של החוק כלפי המתגיירים. יותר רבנים יקבלו את הסמכות לגייר, ביניהם רבני ערים ושכונות. כלומר, הכוסית האוסטרלית שפגשת בדרום אמריקה, ובדרך נס התאהבה בך, תוכל לבחור ביתר קלות את הרב שיגייר אותה. הבעיה מתחילה בסעיף הקטן שאומר שהאחריות לכל הגיורים בישראל נמצאת בידיה של הרבנות הראשית בישראל. כלומר, מדינת ישראל תכיר אך ורק בגיור אורתודוקסי. גיור שמשמעותו החובה על כל מתגייר/ת לקיים תרי"ג מצוות ואורח חיים דתי אורתודוקסי. אתה מגדיר את עצמך כרפורמי, שומר מסורת, או רחמנא לצלן, חילוני, זה לא משנה. ברגע שאתה או את תרצו להתחתן עם מישהו לא יהודי, אתם חייבים להוכיח לרבנות שאתם דתיים בדיוק כמוהם. ואל תשכחו שמדובר לא רק בבני דתות אחרות, אלא גם בלא מעט אזרחי המדינה שלרוע מזלם נולדו לאב יהודי ולא לא יהודייה.

אבל הסעיף שבאמת הרתיח את דמי, וברגע האחרון הוסר מהצעת החוק קשר את הגיור לאזרחות! נניח שהתחתנת במדינה זרה עם לא יהודי ואת רוצה לעלות איתו ארצה. הוא לא ממש רוצה להתגייר ולך זה לא משנה, הרי הילדים שלך יהיו יהודים בכל מקרה. אבל הוא רוצה אזרחות. אז הוא רוצה. הצעת החוק המקורית כללה סעיף שאומר שהוא לא יכול לקבל אזרחות, אלא אם הוא יתגייר. ולא סתם יתגייר, יעבור גיור אורתודוקסי כהלכה ויוכיח שאתם חיים כמו שני יהודים טובים. זה נכון שטכנית ה"יהודית" מופיעה לפני ה"דמוקרטית" במדינה יהודית ודמוקרטית, אבל בשום מקום לא כתוב שהראשון מנצח את השני בנוק-אאוט. רוב האוכלוסיה, כרגע לפחות, לא חיה כמו בימי הביניים, וביום שזה ישתנה, אני לא בטוחה כמה מדינה תישאר לנו. לאט לאט, בלי שאנחנו מייחסים לכך מספיק חשיבות, הרבנות דוחקת את רגלינו מהמדינה, ולא אכפת לי אם מישהו חושב שזו גזענות. כי זו לא. זו הדרישה לחיות במדינה דמוקרטית בכל הוויתה, בה דתיים יחיו את חייהם, וחילונים יחיו את חייהם, והראשונים לא יגדירו לי מה זו יהדות. מדינת ישראל הוקמה להיות מדינה יהודית, לא מדינת הלכה. ומי שלא מבין את ההבדל העצום בין השניים, כדאי שיקרא קצת היסטוריה ואזרחות. אבל שלא ישלח את ילדיו לבית ספר דתי, כי שם אפילו אנגלית או מדעים הוא בקושי ילמד.

ואני ממליצה לכם גם לקרוא את הפוסט הבא בנושא: שטעטל עם חיל אוויר.

אה, ושימו דאודורנט, כוס אמק!

3 תגובות leave one →
 1. עוד עו"ד permalink
  14 ביולי 2010 00:26

  האמת שהשופט אלון (אחד מהשופטים הגאונים בדורנו, מיד אחרי חשין) ניסה לטעון שבגלל שהמילה מדינה "יהודית" מופיעה לפני "דמוקרטית" במגילת העצמאות, דינוזאור יקר, זה אומר שיהודית יותר חשוב. הטענה נדחתה מכל וכל. עם כל הכבוד להרצל, רוב הרעיונות שלו לא התקבלו כ"כ, ע"ע הדגל עם שבעת כוכבי הזהב ולכן גם אם הוא תכנן מדינת היהודים מה שמשנה זה מה שקיים בפועל וזו מדינה יהודית ולפעמים, אולי, קצת, ממש טיפונת דמוקרטית.
  מסכימה לגמרי עם הגינוי של הצעת החוק המזוויעה, מזכיר לי חוקי גזע נשכחים מהמאה הקודמת.
  וחוץ מזה – רציתי להגיד שאני מתגעגעת לפוסטים המעורבבים 😦

  • Red Dinosaur permalink
   14 ביולי 2010 08:52

   גברת יקרה!
   1. כוונת המשורר (הצנוע. . .) לא היתה למגילת העצמאות per cet- אלא לדבריו, רעיונותיו וכתביו של הרצל עצמו, ובעיקר – לרוח הדברים , ובעיקר בעיקר – לתפיסה ההרצליאנית את מהות המדינה שרצוי כי תקום. אני מבקש להזכירך את משפט המחץ שלו על מקומם של הרבנים ושל אנשי הצבא כאחד – במקומם האמיתי והראוי – שהוא ל א, ל א ליד הגה המדינה, אלא . . וכו' . . וכו' . . .
   2. לאחר עיון חוזר ומדוקדק במגילת העצמאות, הריני להודיעך שאין בה כל אזכור שהוא למונח " מדינה דמוקרטית", ולפיכך הדיון במקומה של מילה זו או אחרת הוא ממש חסר חשיבות.באשר למי או מה קודם למי או מה – הייתי מציע לא להכנס לדרוגים של חשיבות , היות והם-הם בדיוק הסם המטשטש את הדיון המהותי באשר לאיך משיגים מעט מזה ומעט מזה במשולב ובמאוזן (אם ירצו יכולים גם במאונך . . . סתאאאאאאאם)
   3. גם אם לא אימצו את דגל שבעת הכוכבים – אימצו את ה ר ע י ו ן, ועכשיו משתדלים נורא לחרב אותו ביסודיות ראויה להערצה .
   4. לפיכך ראוי שלפחות מי שדוגל בהשקפת העולם המסוימת דנן -יאמץ לעצמו גם את הביטוי הנכון, ולא יתן יד, רגל, לשון ואוזן להשחתת המושגים שפושה במקומותינו ומשבשת את הדיון שראוי כי יתקיים, גם אם בפועל. . . כידוע . . . וכו' … וכו' . . .
   5. וחוצ'מזה – מה שב א מ ת חשוב זה שהעונה נפתחה, חזרנו לצור מחצבתנו בבלומפילד, אמנם בשער 8 בלית ברירה, ועל הפתיחה שמנו חמש חתיכות לקבוצת קונוסים מבוסניה, תוך משחק צרופים נהדר של גאוני הרוח וההגות שכטר, זהבי, לאלא ובמיוחד גילי ורמוט גאון הכדורגל המקסים, ומי שלא מצטרף, קופץ ומזדהה – הוא צהוב, איכס . . .

 2. Red Dinosaur permalink
  13 ביולי 2010 09:38

  1. אין שום יתרון בהפנית מתגיירים /ות פוטנציאליים לרבני ערים, ואין שום ספק שזה מסך עשן (ולא מתוחכם במיוחד . . .) שמיועד להסוות את המטרה האמיתית – טירפוד כל גיורי החוץ למיניהם והשארת המונופול על "מיהו יהודי?" בידי חבורת הקעקרים מהיכל שלמה.
  2.אין שום חשש שזה יתקבל! זו בסה"כ , שוב יש לאמר , מערכת הטעיות ותרגילי סרק שמופעלת כדי לטשטש את האימפקט המצטבר של חבילת הסחי הצומחת ופורחת כנגד איווט ליברמן, וכהכנה להגשת כתבי אישום הוא שולח את הסנג'ר החרוץ רותם עם מחסנית מלאה שהוכנה מזה זמן. אם – ושוב אם גדול -זה כן יעבור ב ט ע ו ת – הם מיד ינסו למשוך חזרה , כי הרי לפחות חצי – אם לא יותר ממצביעיהם נמנה על אוכלוסית היעד שחוק כזה יעביר אותה למחוזות הגויים ימח"ש . . .
  3.בתור ברירת מפלט אחרונה – אפשר בהחלט לסמוך על ביביהו השפן, ששוב יגיד ששכח לסגור ת'דלת ולכלוא בסגור את חבורת האינדיאנים הביתית שלו, יפשוט את חלקת לשונו שתאריך עד מעבר לים אל יהודי ארה"ב שיחזרו ויראו לו מאיפה משתין דג יהודי קונסרבטיבי, שלא לדבר על רפורמי !!
  4. אבל את גברת צעירה -צריכה לחזור ולקרוא את הרצל! בשום מקום לא דובר על "מדינה יהודית"(שמשמעו ד ת י ת יהודית), אלא על "מ ד י נ ת
  ה י ה ו ד י ם", וזה עושה את כל ההבדל, והוא גדול.
  5. וחוץ מזה -איפה בדיוק נרכשו הרגלי השפה המוטמעים בבלוגך הנוקב, או במילים פשוטות – מי לעזאזל וכל שדי המחץ לימד אותך לקלל ככה ??!!מישהו שאנחנו מכירים? . . . . . שערוריה!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: