דילוג לתוכן

עברי, דבר עברית. פשוטה, בבקשה.

13 בספטמבר 2010

הבוקר התפרסמה בעיתון לאנשים חושבים כתבה מעניינת, שמעט נחבאה אל הכלים. אולי בגלל שרחמנא ליצלן, הכתבה מדיפה ריח שמאלני, ושאר העיתונים העדיפו להתנער ממנה ואולי בגלל שפשוט מושא הכתבה פנה דווקא לעיתונאי הספציפי הזה, וכך העניק לו סיפור חדשותי בלעדי (ותודה לאור קשתי).

כך או כך, זה לא העניין המרכזי שלשמו התכנסתי. למי שאינו נמנה על 7.5 אחוזי קוראי העיתון המדובר, אספר כי מדובר בידיעה על כך שמשרד החינוך פסל ספר היסטוריה שנועד לשמש כספר לימוד לחטיבת הביניים. את הספר כתבו במשותף ד"ר נעמי ורד, ד"ר להיסטוריה, ופרופ' אייל נווה, לשעבר ראש החוג להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב.

הנימוק: שימוש בשפה גבוהה מדי, שאינה מאפשרת לתלמידים למידה מספקת ללא תיווך המורה. רוצים דוגמא? בבקשה. משרד החינוך לא חסך בדוגמאות למשפטים המכילים שפה גבוהה, כגון "כוחות רוסיים זינבו בלוחמים הצרפתיים", "כרעה תחת קשיים כלכליים" או "דלת אמותיה של הקהילה היהודית".

אכן, מילים קשות. אין אפס.

מחייה השפה העברית, נו ההוא מהרחוב בתל-אביב, מעדכן את המילון בהתאם להנחיות משרד החינוך

אני מודה ומתוודה: לא קראתי את הספר, פשוט כי הוא לא יצא לאור, אבל כן קראתי ספרים אחרים של פרופ' נווה, ואף לקחתי אצלו שני קורסים במסגרת התואר הראשון שלי. הוא מרצה נבון, משכיל ומשעשע, אם כי, אעפס, מעט שמאלני. מה לעשות. למרות שבספריו שכן קראתי, לא הרגשתי כך. אולי בגלל שאני שמאלני בעצמי.

אבל משרד החינוך כן הרגיש. הרגיש, ולא אמר, אלא שלף תירוץ משק התירוצים שלו ופסל את הספר. כי הרי, מטרת הספרים, ובכלל הלימודים בתיכון היא לא להקנות ידע לתלמידים, ואפילו אם נזרום עם התירוץ – לחשוף אותם לשפה עברית תקינה ו"גבוהה" (נו, באמת, זה אפילו לא מצחיק) – אלא כדברי פרופ' נווה "להאכיל אותם בכפית". פלא שאחרי זה, כדברי מגיב מס' 1, אנשים שואלים מי זו נטע זר.

No comments yet

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: